مقالات

نکات کلیدی طراحی اتاق کنترل و مانیتورینگ

طرح یک اتاق کنترل می تواند تأثیر کلی زیادی بر عملکرد شما و تیم تان در محل کار داشته باشد. اگر همه مراکز داده تنها 20 درصد کارآمد تر باشند، امکان ان به وجود می اید تا میلیارد ها کیلووات ساعت صرفه جویی کنیم. به لطف نوآوری های و پیش رفت های روز افزون فناوری، اتاق های کنترل در طول سال ها تکامل یافته اند. همچنین با کسب تجربه کارآمدتر از همیشه هستند . اتاق های کنترل امروزی با دیزاینی مدرن برای پشتیبانی از الزامات عملیاتی، گردش کار، بودجه های مختلف ، الزامات ایمنی و محیط ها طراحی شده اند. با مجهز کردن اتاق کنترل خود به بهترین نورپردازی، چیدمان، مبلمان و موارد دیگر، در مسیر درستی برای ارتقاع سطح کیفی اتاق کنترل قدم بر می دارید. همه اینها جنبه های کلیدی برای طراحی اتاق کنترل هستند.

مجموع هزینه های طراحی اتاق کنترل

برنامه ریزی های زیادی برای طراحی اتاق های کنترل انجام می شود. یکی از بزرگ‌ترین و مهم ترین جنبه‌های برنامه‌ریزی، محاسبه مجموع هزینه‌های بهبودها یا پیشرفت‌هایی است که می‌خواهید انجام دهید. فهمیدن اینکه چه چیزی با بودجه عملیات شما مطابقت دارد و توانایی تهیه چه مقدار و چه سطحی از امکانات را دارید، شروع خوبی برای ایجاد چشم انداز شماست. هزینه کنسول ها، سخت افزار، نورپردازی، ساخت و ساز و صفحه نمایش را تا جایی که می توانید در نظر بگیرید تا به خوبی آماده شوید. سعی کنید در این مراحل با تحقیق اولیه پیش براوردی از هزینه ها داشته باشید.

در نظر گرفتن سلامتی افراد در اتاق کنترل

رفاه و سلامت کارکنان نقش بسیار مهمی در طراحی دارد. اتاق‌های کنترل نیاز به کار شدید و مهمی دارند که می‌تواند بسیار خسته‌کننده باشد، بنابراین راحتی در طراحی اتاق کنترل عالی عاملی کلیدی است. شما باید تمام تلاش خود را برای کاهش اثرات منفی که اپراتورها می توانند تجربه کنند به کار بگیرید.این اثرات منفی شامل موارد زیر می شود:

 • جمله فشار چشم
 • خستگی
 • استرس
 • اضطراب
 • گردن درد
 • محدودیت فضای زانو و پا

موارد دیگری هم هستند که از بیان کردن ان ها می گذریم. بهتر است هنگام برنامه ریزی برای اتاق کنترل خود و تهیه لوازم آنها را در نظر بگیرید. زیرا در غیر ای صورت اینها می تواند تأثیرات زیادی بر کارمندان و عملکرد کاری شما داشته باشد.

مبلمان ارگونومیک که شامل قطعاتی مانند میزهای ایستاده و صندلی های 24 ساعته هستند می توانند راه حل مناسبی باشند. تهیه این ابزار می تواند بهره وری را افزایش دهد و محیط کاری بهتری ایجاد کند. یک اتاق کنترل سالم که از طراحی ارگونومیک بهره می برد با مبلمان و اساسیه ارگونومیک، به صورت کلی روحیه کارکنان را بهبود می بخشد و عملکرد تیمی و فردی مجموعه را بالا و کارآمد نگه می دارد.

تمرکز در طراحی اتاق کنترل

تمرکز یکی دیگر از جنبه های کلیدی است که در طراحی اتاق کنترل باید در نظر گرفته شود. در بیساری از اتاق های کنترل ممکن است که برخی از تیم‌های عملیاتی در مکان‌های مختلف پراکنده باشند. تمرکز، کلیدی است که تمام شاخه‌های مختلف یک تیم را در یک مکان گرد هم می‌آورد. این امکان برقراری ارتباط و همکاری آسان بین عملیات های مختلف و تیم های مختلف را فراهم می کند.
نظارت بر اطلاعات یکسان در یک اتاق کنترل که در آن همه در دسترس یکدیگر هستند، سیستم سریع‌تری با بهره وری بالاتر ایجاد می‌کند. طراحی یک اتاق کنترل با رعایت تمرکز در ان، می تواند هزینه را کاهش دهد. توجه کنید که شما فقط یک اتاق برای تجهیز خواهید داشت. تمام اپراتورهای خود را در نظر داشته باشید و مطمئن شوید که فضای کافی برای انجام موثر کار خود دارند.

نمایشگرهای دیجیتال پیشرفته

نمایشگرهای مناسب با محیط جزئی از موارد مد نظر در طراحی یک اتاق کنترل با بهره وری بالا است. نمایش اطلاعات و جزئیات مهم روی همین نمایشگر ها اتفاق می افتد، به همین دلیل است که بهتر است چندین ویدئو وال در یک اتاق داشته باشید و مطمئن شوید که برای افراد مناسب قابل مشاهده هستند. نشستن کارکنان و افراد تیم در ردیف‌ها می‌تواند دید را محدود کند، به همین دلیل بسیاری از سازمان‌ها نمایشگرهای دیجیتال خود را سفارشی می‌کنند.

نمایشگرهای دیجیتال پیشرفته

این عمل به صفحه نمایش های بیشتری نیاز دارد، اما احتمال خطا با این انتخاب طراحی کاهش می یابد. همچنین باید جزئیات مختلف نمایشگرهای خود را در نظر بگیرید، مانند اندازه و اینکه آیا آنها قابلیت لمسی دارند یا خیر. همچنین سعی کنید محتوای نمایشی را طوری نگه دارید که اپراتورها تقریباً 70 درصد از زمان خود را صرف تماشای نمایشگرهای ردیف اول، 20 درصد در نمایشگرهای ردیف دوم و 10 درصد یا کمتر در صفحه نمایش های سطح 3 کنند.

ایمنی در طراحی اتاق کنترل

در زمان طرح ریزی یک اتاق کنترل عالی و بهینه برای سازمان خود، باید اقدامات ایمنی را هم به طور جدی در برنامه ها و طرح های خود جا دهید. به عنوان یکی از قدم های اولیه در طراحی اتاق کنترل خود فراموش نکنید که یک مسیر خروج اضطراری ایمن در اولویت قرار می گیرد.در این حین طراحی این مسیر باید به گونه ای باشد که به کارکنان و اعضای تیم ها اجازه دسترسی اسان و سریع را بدهد. اتاق همچنین باید دارای آلارم هایی برای هشدار به کارکنان در مورد شرایط اضطراری باشد.

بهره وری در طراحی

همچنین باید کارایی اجزای مختلف اتاق را در نظر داشته بگیرید تا اتاق کنترل شما برای عملیات های مورد نظر به صورت بهینه ای شکل گرفته باشد. دسترسی آسان به ماوس ها، مانیتورها و صفحه کلیدها باید هدف اصلی باشد. نمایش داده ها در یک اتاق کنترل بهیته به گونه ای است که اپراتور ها میتوانند تمام اطلاعات را بدون مشکل و بدون وجود مانعی بررسی کنند.کار کردن در یک محیط بهینه که بهره وری را در طراحی خود دارد باعث گردش کار روان شده و سرعت پیشرفت و پیشبرد را افزایش می دهد.

چیدمان طبقات در طراحی اتاق کنترل

شما گزینه های مختلفی برای بهینه سازی چیدمان اتاق کنترل خود در راستای دستیابی به موفقیت دارید. طرحی را بیابید که به بهترین وجه با عملیات روزانه شما در فضا سازگار باشد. استراتژی خروج اضطراری فوق را نیز در نظر داشته باشید.می توانید در هنگام طراحی اتاق کنترل خود طرح سایر اتاق های کنترل راه هم در نظر داشته باشید البته در صورتی که در حیطه کاری مشابهی باشید. برخی از چیدمان های کف که باید در نظر گرفته شوند عبارتند از:

 • سه واحد کنسول در کنار هم
 • سه واحد پشت به پشت
 • دو واحد در کنار هم
 • دو واحد رو در رو
 • یک واحد ردیف به ردیف در سراسر اتاق

انعطاف پذیر به عنوان یک نکته مهم در طراحی اتاق کنترل و مانیتورینگ نباید فراموش شود. اگر طراحی محیط به گونه ای باشد که ارتباط و همکاری را بین اعضا تقویت کند می توانید انتظار نتایج خوبی را داشته باشید. همچنین این نکته را در ذهن خود داشته باشید که برای کاهش حواس پرتی می توان پانل های حریم خصوصی را به هر ردیف مبلمان اتاق کنترل اضافه کرد.

نورپردازی در طراحی اتاق کنترل

نورپردازی در اتاق های کنترل می تواند مشکل ساز باشد. برخی از اتاق‌های کنترل 24 / 7 کار می‌کنند و نور می‌تواند متفاوت باشد. برخی از فضاها دارای چندین چراغ یا فقط یک چراغ، پنجره یا بدون پنجره هستند. گفته می شود که نور طبیعی بهره وری را بهبود می بخشد و فشار چشم را کاهش می دهد. بنابراین ممکن است یک گزینه در برنامه ریزی شما باشد.

نورپردازی در طراحی اتاق کنترل
نور محیطی که معمولاً در اطراف کنسول ها در یک محیط تاریک قرار می گیرد، همچنین می تواند راحتی در اتاق کنترل را بهبود بخشد. این یک گزینه عالی است زیرا برای چشمان شما راحت تر از اتاقی پر از لامپ های سفید است. ممکن است شرایطی داشته باشید که برای به حداقل رساندن حواس پرتی، به نداشتن پنجره نیاز باشد. نورپردازی کم‌نور نیز می‌تواند گزینه بسیار مؤثری باشد، زیرا امکان تنظیم سطوح روشنایی در هر زمانی از روز را فراهم می‌کند.

کنسول ها در طراحی اتاق کنترل

نوع کنسول ها و تجهیزات اتاق کنترلی که فضای خود را با آنها پر می کنید می تواند بر اساس صنعت و برنامه های کاربردی متفاوت باشد. ImageVision تمام کنسول های فولادی را در انواع سبک های مختلف از طریق خطوط تولید زیر ارائه می دهد:

 • AgileVIEW
 • AgileVIEW Series 2
 • AbleVIEW
 • نمای ارگونومیک
 • ErgonomicVIEW Series 2

در حالت ایده آل، بهتر است روی کنسول هایی با مانیتورهای متعدد و فضای ذخیره سازی ایمن سرمایه گذاری کنید. همچنین می توانید یک گزینه ارگونومیک تر با تحرک بهتر را انتخاب کنید. باز هم، نوع کنسولی که انتخاب می کنید باید بر اساس کاری باشد که سازمان شما ارائه می دهد.

جمع بندی راجب استاندارد اتاق کنترل و مانیتورینگ

هنگام طراحی یک اتاق کنترل، فاکتورهای زیادی را باید در نظر بگیرید تا محل کارتان به یک محیط ایده ال تبدیل شود. با در نظر گرفتن گزینه‌های مختلف طراحی، می‌توانید اتاق کنترل رویاهای خود را ایجاد کنید و عملیات را برای سال‌های آینده به‌طور روان و مؤثر ادامه دهید.

بازگشت به لیست