مقالات

انتخاب ویدئو پروژکتور هوشمند

انتخاب ویدئو پروژکتور هوشمند

اگر به خرید ویدئو پروژکتور هوشمند فکر می کنید، این موصوع می تواند دلایل مختلفی را شامل شود. شاید به دنبال گذراندن زمانی خوش و با کیفیت به همراه خانواده خود هستید. یا شاید دوست داشته باشید با دوستان خود فیلم تماشا کنید. به هر دلیلی، مهم است که یکی را انتخاب کنید که متناسب با نیاز های شما باشد. همه مدل های ویدئو پروژکتور هوشمند مناسب سینمای خانگی ممکن است شبیه به هم به نظر برسند. اما این مشخصات و عملکرد آن است که هر پروژکتوری را بسیار متفاوت می کند. تفاوت بین همه ی ویدئو پروژکتور های هوشمند چیست؟ در ادامه با هم به برخی جزئیات می پردازیم و یک نمای کلی را در نظر خواهیم داشت.

انواع نکات برای انتخاب ویدئو پروژکتور

در ادامه لیستی از انواع نکات مهم در انتخاب ویدئو پروژکتور هوشمند را آورده ایم.

  • وضوح یا کیفیت پخش
  • خروجی نور و روشنایی
  • منبع ورودی – قابلیت اتصال (ورودی / خروجی)
  • تکنولوژی رنگ
  • تضاد یا کنتراست

کیفیت پخش ویدئو پروژکتور هوشمند

وضوح تصویری که توسط ویدئو پروژکتور هوشمند تولید می شود، وضوح تصویر نامیده می شود. یک تصویر کلی صفحه نمایش از نقاط کوچکی به نام پیکسل ساخته شده است. هرچه تعداد پیکسل های صفحه نمایش بیشتر باشد، کیفیت تصویر بهتر خواهد بود. اگر هدف شما تماشای فیلم یا بازی است، چیزی که باید به دنبال آن باشید رزولوشن با تعداد پیکسل بالا است. وضوح خوب برای پروژکتور سینمای خانگی 1920X1080 است که ما آن را Full HD و 4K UHD (3840X2160 که به آن 4K واقعی گفته می شود) می گوییم.

یک پروژکتور سینمای خانگی با کیفیت خوب حداقل این مشخصات پیکسلی را دارد که برای نمایش فیلم ها یا بازی های HD به آن نیاز دارید. رزولوشن ویدئو پروژکتور هوشمند 4K واضح ترین و دقیق ترین تصاویر را در بین تمام وضوح ها ایجاد می کند. نکته آخر اینکه لزوماً مجبور نیستید یک صفحه نمایش بخرید، اما سرمایه گذاری روی آن می تواند حس کنتراست را افزایش دهد و در نتیجه کیفیت تصویر بهتری تولید کند.

خروجی نور و روشنایی

آیا به دنبال قرار دادن ویدئو پروژکتور هوشمند خود در داخل یا خارج از منزل هستید؟ نه تنها هر پروژکتوری این کار را انجام خواهد داد. همچنین باید محیط و نور محیط آن را در نظر بگیرید. آیا فقط چند نفر آن را تماشا خواهند کرد یا بینندگان زیادی؟ اتاقی که واحد در آن قرار می گیرد چه اندازه است؟

خروجی نور و روشنایی

هنگامی که به نور خروجی و روشنایی تولید شده توسط یک ویدئو پروژکشن اشاره می کنیم، از روشنایی اندازه گیری شده با استاندارد Lumens استفاده می کنیم. پروژکتورها به نور حساس هستند. خروجی روشنایی برای نحوه درک آن توسط مخاطب ضروری است و بین قرار دادن پروژکتور در مکانی که نور محیطی زیادی وجود دارد یا یک اتاق تاریک تفاوت وجود دارد. شما برای نمایش تصویر در تاریکی به وجود نور محیطی اندک نیاز به یک ویدئو پروژکتور هوشمند با توانی به مقدار ۲۰۰۰ لومن یا بالاتر احتیاج خواهید داشت.

منبع ورودی – قابلیت اتصال

شما باید پروژکتور خود را به منبعی مانند کنسول بازی، PC یا لبتاب متصل کنید تا بتوانید فیلم، بازی یا تصاویر دیگری را نمایش دهید. پس فلسفه ی اتصال موضوع مهمی می باشد. معمولا پروژکتور های استاندارد دارای پورت HDMI می باشند که قابلیت های بسیاری را در اختیار کاربر قرار می دهند. اما بیشتر مدل های ویدئو پروژکتور هوشمند شامل پورت جهانی HDMI 2.0b می شوند. همچنین کنترل های جدید و پیشرفته صوتی تصویری را برای دستگاه های پخش کننده بلوری، کنسول بازی و دستگاه های استریم به ارمغان می آورند.

تکنولوژی رنگ در ویدئو پروژکتور هوشمند

بیشتر پروژکتورهای سینما مخصوص خانه موجود در بازار پروژکتورهای پردازش نور دیجیتال یا DLP خواهند بود. پروژکتورهای پردازش نور دیجیتال از آینه های کوچک برای بازتاب نور استفاده می کنند. پروژکتورهای DLP همچنین از یک چرخ رنگ استفاده می کنند. به طور کلی، این پروژکتورها قابل حمل هستند و کنتراست بالاتری ایجاد می کنند. چه چیزی در مورد رنگ مهم است؟ تولیدکنندگان ویدئو پروژکتور هوشمند معمولاً از قرمز، سبز، آبی (sRGB) استاندارد به عنوان تنظیم رنگ پیش فرض استفاده می کنند. از نظر دقت، ویدیویی که در این تنظیمات گرفته شده است باید روی صفحه نمایش با همان دقت رنگی که در لحظه عکسبرداری گرفته شده است، تکثیر شود.

اما ویدئو پروژکتور هوشمند نسبت به انواع دیگر نمایشگرها بسته به نور خروجی، کنتراست و فاصله حساس تر هستند. همه اینها باید در نظر گرفته شود. رنگ ذهنی است. آنچه به نظر شما قرمز روشن است ممکن است برای دیگران صورتی به نظر برسد. به همین دلیل است که اطمینان از یک استاندارد رنگ برای همه مهم است. ضبط رنگ 709 استانداردی برای صنایع تلویزیون، فیلم و AV است تا از وسعت رنگ، وضوح، نرخ فریم و مشخصات ویدیویی یکسان برای همه تجهیزات High Definition – HD از جمله نمایشگرها، دی وی دی ها و بلو ری اطمینان حاصل کند.

کنتراست در ویدئو پروژکتور

درک کنتراست اثری است که توسط یک سری فریم منفرد ایجاد می شود. اندازه گیری کنتراست را می توان به دو روش انجام داد:

  • Full On / Full Off (FOFO) – کامل خاموش یا روشن
  • استاندارد Contrast

FOFO به راحتی قابل دستکاری است و معمولاً در صنعت استفاده می شود، در حالی که استاندارد ANSI اعداد معتبرتری تولید می کند، اما به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد. کنتراست روشن / خاموش کامل نسبت بین روشنایی یک الگوی سفید ثابت (فول روشن) و یک الگوی سیاه و سفید (فول خاموش) را اندازه می‌گیرد. نسبت کنتراست 5000:1 به این معنی است که متر الگوی سفید را 5000 برابر روشن تر از الگوی سیاه نشان می دهد.

ANSI از یک الگوی شطرنجی منفرد (شامل 16 مستطیل، از این تعداد 8 سفید و 8 سیاه) استفاده می کند. روشنایی هر دو مربع سیاه و سفید اندازه گیری و میانگین می شود و نسبت بین آنها نسبت کنتراست ANSI است. علاوه بر این نسبت‌ها، فاکتورهای دیگری نیز باید در نظر گرفته شود. این است که چه مقدار نور محیط در جایی که ویدئو پروژکتور هوشمند خود را قرار می‌دهید در دسترس است؟ و آن را روی چه چیزی فرافکنی خواهید کرد؟

نکات دیگر در هنگام انتخاب ویدئو پروژکتور هوشمند

در ادامه دیگر مسائلی که هنگام انتخاب ویدئو پروژکتور هوشمند باید در نظر داشته باشید را بیان کرده ایم.

اندازه اتاق

چه تنها زندگی کنید و چه به همراه خانواده خود، در نظر گرفتن فضایی که پروژکتور خود را در آن قرار می دهید برای چگونگی تجربه تماشای خود، مهم می باشد. بسته به اندازه و دکوراسیون داخلی، ابتدا باید مکان قرار دادن پروژکتور خود را در نظر بگیرید. در وسط باشد یا کنار. به خصوص اگر خانواده ای با بچه های کوچک دارید، ممکن است فضای شما برای قرار دادن ویدئو پروژکتور هوشمند محدود باشد. اگر می خواهید ویدئو پروژکتور خود را روی میز یا سقف قرار دهید، به دنبال پروژکتوری باشید که بتواند تصویر آن را بر اساس مکانی که قرار دارد تنظیم کند.

هدف از خرید ویدئو پروژکتور هوشمند

ویدئو پروژکتور هوشمند در شکل ها، اندازه ها و قیمت های مختلف هستند. همچنین بسته به اینکه کدام یک را خریداری می کنید، عملکردهای متفاوتی خواهند داشت. ممکن است به همراه خانواده بخواهید با لذت بردن از فیلم، از اوقات با کیفیتی در کنار هم لذت ببرید. شاید علاقه شما در بازی کردن باشد و بخواهید با دوستان خود بازی کنید تا با هم بازی های چند نفره را روی صفحه نمایش بزرگ انجام دهید. آخرین مسابقات ورزشی ممکن است باعث شود که بخواهید دوستان و خانواده خود را جمع کنید و بازی بزرگ و مورد علاقه خود را در بیرون تماشا کنید. دلیلش هرچه که باشد، باید ویدئو پروژکتوری متناسب با نیازهای خود در نظر بگیرید.

هدف از خرید ویدئو پروژکتور هوشمند

پروژکتورها را می توان برای چندین هدف مختلف خریداری کرد، شما بهترین اندازه، نور و توانایی های متناسب با نیاز خود را می خواهید. این برای پروژکتورهای مقرون به صرفه نیز صدق می کند. همچنین شما برای تجهیز سالن کنفرانس نیز به ویدئو پروژکتور نیاز خواهید داشت. یک پروژکتور را تنها بر اساس قیمت آن قضاوت نکنید، به دنبال خرید ویدئو پروژکتور هوشمندی باشید که مناسب شما باشد.

بازگشت به لیست