مقالات

میکروفون کنفرانس

وقتی نوبت به میکروفون میرسد، هر تصمیمی کاملاً شهودی نیست. اتاق‌های هیئت‌مدیره و فضاهای جلسه می‌توانند دارای سبک‌های مختلف میکروفون کنفرانس برای ضبط صدای اتاق باشند. میکروفون کنفرانس می تواند سیمی یا بی سیم باشند. روی میز یا سقف اتاق نصب شده؛ کوچک یا بزرگ باشد؛ همه جهت یا یک جهت (که معمولا به آن کاردیوئید می گویند). و همانطور که می دانید در دنیای صدا و تجهیزات صوتی، در واقع نمی توانید تفاوت کیفیت صدا را بین گزینه های مختلف خود مشاهده کنید.

پس چگونه تصمیم می گیرید کدام مورد را انتخاب کنید؟ پاسخ جادویی ای وجود ندارد زیرا هر فضا متفاوت است و نیاز به کارشناسی فردی حرفه ای دارد. اما برخی از اطلاعات کلی وجود دارد که هر فردی که خرید میکروفون را مد نظر دارد باید بداند. در این مقاله گزینه های موجود بین میکروفون کنفرانسی را بررسی کرده و نکات مربوط به هر کدام را در نظر می گیریم.

اصول اولیه میکروفون کنفرانس

قبل از ورود به سبک های میکروفون کنفرانس، مهم است که بدانیم چرا میکروفون ها اکثرا یکی از تجهیزات سالن کنفرانس هستند. میکروفون ها معمولاً برای یکی از سه حالت در فضای کنفرانس نصب می شوند. اولین و رایج ترین فضایی با کنفرانس یکپارچه (چه کنفرانس از راه دور صوتی و چه تصویری) است. کنفرانس از راه دور به صورت صوتی به سادگی یک تماس تلفنی می باشد، اما با اتاقی پر از شرکت کنندگان در یک یا هر دو طرف تماس. در این موقعیت ها، کیفیت پایین صدا و عدم پردازش مناسب توسط بلندگو ها باعث کاهش آن نمی شود.

راه حل این است که میکروفون ها، بلندگوها به همراه پردازنده سیگنال دیجیتال را در اتاق نصب کنید. میکروفون کنفرانس ها تماس را ضبط می کنند، بلندگوها نیز تماس را پخش می کنند و DSP سیگنال ها را پردازش می کند، سرویس حذف نویز را انجام داده و اکوی صدا را حذف می کند. از این نوع سیستم های صوتی برای کنفرانس ویدئویی نیز استفاده می شود که با نمایشگر و دوربین تقویت شده است.
سناریوی دوم که در آن میکروفون کنفرانس ضروری است، در یک فضای گسترده تر که نیاز به بالا بردن درجه صدا دارد. درجه بالابر صدا همان سیگنال را از میکروفون کنفرانس می گیرد، اما به جای ارسال آن به طرف دیگر تماس، آن را به بلندگوهای نصب شده در فضا می فرستد. همچنین به همه افراد حاضر در فضا های بزرگ اجازه می دهد تا صدای فردی را که در حال صحبت است بشنوند. سناریوی سوم یک سیستم رکورد یا ضبط است. صدا از میکروفون کنفرانس گرفته می شود و به دستگاه مخصوصی ارسال می شود که فایل ها را رکورد و ذخیره می کند.

انواع میکروفون کنفرانس

انواع میکروفون

هنگام انتخاب و ارزش گذاری انواع میکروفون کنفرانس، چهار دسته اصلی از اطلاعات برای آن ها وجود دارد که باید در نظر گرفته شوند:

  • الگوی پیکاپ
  • مکان میکروفون در رابطه با فردی که صحبت می کند.
  • فاکتور فرم
  • سیمی در مقابل بی سیم

ترکیب‌های مختلف در این گرینه ها می‌تواند به بسیاری از امکانات مختلف منجر شود، همچنین سبک‌های مختلفی از میکروفون‌ کنفرانسی وجود دارد. اگر هدف بهترین کیفیت صدای ممکن است، پس چرا این همه تنوع مختلف وجود دارد؟ زیبایی شناسی، سبک مبلمان، مسیرهای کابلی و نشیمنگاه برخی از گزینه های متعددی هستند که این وجود نوع از میکروفون های کنفرانس را ضروری می کنند، و یک طراح خوب AV هنگام انتخاب میکروفون کنفرانس، همه این موارد را در نظر می گیرد. در این مقاله به طور کامل به بررسی چهار گزینه رایج می پردازیم:

میکروفون با دکمه مرزی روی میز

مهم ترین مفهومی که باید در مورد انتخاب میکروفون کنفرانس در نظر داشت،  هر چه میکروفون به فردی که صحبت می کند نزدیک تر باشد، صدای او برای کسانی که آن را می شنوند کیفیت بهتری خواهد بود. به همین دلیل، میز کنفرانس مکانی مناسب برای نصب میکروفون است. برخی با زیبایی شناسی میکروفون روی میز مشکل دارند. زیرا میکروفون کنفرانس به طور دائمی نصب شده است، فضایی را اشغال می کند که می توان از آن برای لپ تاپ ها استفاده کرد، و سطح صافی را که گاهی برای قرار دادن ورقه های کاغذ و مدارک استفاده می شود، پنهان می کند. اما در مورد کیفیت صدای میکروفون نصب شده، معمولا بهترین گزینه است.

میکروفون های روی میز به اشکال مختلفی وجود دارند، اما به دلیل اهمیت زیبایی شناختی، رایج ترین سبک میکروفون دکمه ای است. این نوع میکروفون که طبقه‌بندی ای فرعی از میکروفون های کنفرانس مرزی است (میکروفونی که برای نصب روی یک سطح سخت طراحی شده است)، تقریباً به همان اندازه کوچک است که معمولاً در حدود ۲.۵ سانتی متر قطر دارد.

میکروفون کنفرانس Omni Directional

میکروفون‌ کنفرانس دکمه‌ای روی میز معمولاً به صورت همه جهت یا ارائه شده است. میکروفون های Cardioid تقریباً 120 درجه از نمای جلوی خود را می گیرد. میکروفون های Omni به صورت ۳۶۰ درجه اطراف خود می گیرند. بنابراین، به نظر می رسد که میکروفون های جهت دار همه جانبه گرینه بهتری است. و در واقع، بسیاری از طراحان AV بی‌تجربه این مسیر را دنبال می‌کنند. تصویر یک میز کنفرانس با چند میکروفون omni در وسط، چیزی است که در صنعت AV دیده شده است. یکی از استراتژی ها برای افراد تازه کار نصب ۳ میکروفون بجای ۸ میکروفون است.

ولی در واقع، این استراتژی می‌تواند منجر به تماس‌هایی با نویز بیشتر و درک صدای کمتر شود. میکروفون‌ کنفرانس Omni همه چیز اطراف خود، از جمله نویز HVAC، زمزمه‌ها یا سایر نویزهای فضا را دریافت می‌کنند. از آنجایی که هدف یک میکروفون omni ضبط صدا به صورت 360 درجه است، توانایی کمی برای متمایز کردن صدای گوینده و نویز نامطلوب اتاق وجود دارد. این موضوع کاری را که کارشناسان صدا می توانند پردازشگر کنفرانس را برای انجام آن برنامه ریزی کنند را محدود می کند. در این حالت اگر بلندگو را روشن کنید، نویز HVAC را نیز به همراه آن افزایش می دهید. طبق گفته یکی از متخصصان صنعت کنفرانس ویدیویی، در حالی که برخی از سیستم‌ها با استفاده از میکروفون‌ کنفرانس ارزان‌تر و غیر جهت‌دار به قیمت‌های پایین‌تری دست می‌یابند، آنها همچنین تمام نویز فضا را در تمام مدت دریافت می کنند.

میکروفون کنفرانس کاردیوید

میکروفون های کاردیوئید سرویس بسیار متفاوتی را ارائه می دهند. مقدار بسیار کمی از خارج از محدوده پوشش میکروفون کنفرانس گرفته می شود که به میزان زیادی نویز ناخواسته و فضا را کاهش می دهد. هر میکروفون تنها مسئول یک یا دو صندلی در میز است. این جهت دهی به این معنی است که تفاوت بین گفتار و صدای ناخواسته بسیار واضح تر از یک میکروفون جهت دار است. نسبت سیگنال به نویز بالاتر به متخصصان این امکان را می دهد که یک آستانه پایین در کل سیستم قرار دهند. فقط صدایی که بالاتر از آستانه وارد می‌شود، اجازه عبور داده می‌شود، که بسیاری از نویز ها را حذف می‌کند.

میکروفون کنفرانسی

در مجموع، میکروفون‌ کنفرانس کاردیوئید مناطقی را فراهم می‌کنند که به متخصصان اجازه می‌دهد تا سیستم را تنظیم کنند، صدای گفت و گو را تقویت کرده و صدای نویز را لغو می‌کنند. میکروفون های جهت دار این انعطاف پذیری را نمی دهند.

میکروفون های سقفی

تا به حال، متوجه شدیم که میکروفن‌های کاردیوید در تجهیزات سالن کنفرانس کیفیت صدای بهتری نسبت به میکروفون‌ کنفرانس جهت دار هنگام نصب روی میز ارائه می‌دهند. اما اگر متخصص نتواند زیبایی شناسی میکروفون های روی میز را رعایت کند، چه می شود؟ اگر جدول ماژولار باشد و قابل تنظیم دوباره باشد چه اتفاقی می افتد؟ یا اگر شرایط مشتری به نحوی باشد که از میز برای چیدن وسایل یا مجموعه ای از ورقه هایی که ممکن است میکروفون‌ کنفرانس را بپوشاند، استفاده کند، چه چیزی پیش میاید؟

در موقعیت‌های گفته شده زمانی است که طراحان AV به میکروفون‌های سقفی روی می‌آورند. میکروفون‌ کنفرانسی سقفی فضای بدون استفاده را اشغال می‌کنند و مدل‌های جدیدتر نیز از نظر ظاهری کمتر مزاحم هستند. اما وقتی در برابر نکات کلیدی که قبلاً گفته شد هر چه میکروفون کنفرانس به گوینده نزدیکتر باشد، بهتر است. با توجه به انتشارات، میکروفون‌های سقفی نویز غیرضروری محیط را اضافه می‌کنند و چون از فاصله دورتری نسبت به شرکت‌کنندگان هستند، ممکن است دریافت صداها را دشوارتر کنند.

بازگشت به لیست