مقالات

تجهیز سالن آمفی تئاتر،همایش،سینما

یکی از مهمترین فاکتورها درزمینه تجهیز سالن آمفی تئاتر،همایش ،سینما ، بحث معماری و دکور سالن میباشد. سالن آمفی تئاتر مانند سالن کنفرانس به تجهیزاتی نیاز دارد و به نوعی تجهیزات و تجهیز کردن آن ها با هم است. در کل آمفی تئاتر به جایی می گویند که در آن به برگزاری اجتماعات از جمله تئاتر، موسیقی، انجام فعالیت های ورزشی، هم فکری ها و … می پردازند. در ادامه به تجهیز سالن آمفی تئاتر می پردازیم. ابتدا برای شروع این مقاله اشاره ای به تجهیزات مورد نیاز یرای سالن آمفی تئاتر می کنیم.

تجهیزات سالن آمفی تئاتر

مانند سالن های دیگر سالن آمفی تئاتر نیز به تجهیزات زیر نیاز دارد:

 •  تجهیزات صوتی و تصویری
 • مجموعه ترجمه همزمان
 • امکان ضبط و پردازش اطلاعات
 • وجود اتصالات به اینترنت
 •  میکروفون (با سیم و بی سیم)
 •  بلندگو های قوی
 •  پروژکتور
 • صفحه نمایش

و تجهیزات دیگری که برای برگزاری بهتر اجتماع نیاز است.
در زمان تجهیز سالن آمفی تئاتر باید به فضای داخلی و تجهیزات نصب شده توجه زیادی داشته باشیم. طراحی خوب سالن ها احساس خوبی را ایجاد می کند. تجهیز سالن آمفی تئاتر باید به گونه ای باشد که برای برگزاری مراسم ها همه چیز کامل و مناسب باشد.

طراحی و معماری سالن آمفی تئاتر  باید به گونه ای انجام گیرد که تمام استانداردهای آکوستیک سالن جهت جذب صدای محیطی صورت گیرد درغیر این صورت صدا بر اثر برخورد به دیواره های سالن برگشت داشته و موجب Distor شدن صدا میگردد.

سیستم صوت، تصویر و نورپردازی سالن آمفی تئاتر از جمله عواملی هستند که باعث متمایز نمودن یک سالن از سایر سالن های همایش میگردد. بنابراین استفاده از سیستم های صوت لاین اری (Line array) و تصویر برداری HD برای سالن های پرجمعیت پیشنهاد میگردد.

استاندارد هایی برای سالن آمفی تئاتر

مانند همه ی مکان هایی برای عموم باز است، آمفی تئاتر ها تابع استاندارد های خاصی هستند تا ایمنی همه را تضمین کنند. یکی از مهم ترین استاندارد ها نحوه چیدمان صندلی ها است.
صندلی ها باید روی زمین ثابت باشند و با استفاده از یک میله به صورت ردیفی کنار هم قرار بگیرند.
روش دیگر برای تجهیز سالن آمفی تئاتر، اقداماتی برای جلوگیری از آتش سوزی است. تمام پارچه های مورد استفاده باید ضد شعله باشند. تثبیت صندلی ها نیز باید تابع استاندارد هایی باشد. کف بتنی باید دارای حداقل تراکم و کف چوبی باید دارای ضخامت ۲.۲۲ میلی متر باشد.

نکات چیدمان صندلی ها در سالن آمفی تئاتر

صندلی های آمفی تئاتر و مکان های مناسب برای ویلچر باید دارای امکانات زیر باشند:

 • صندلی ها به سمت صحنه یا ارکستر گرایش داشته باشند
 •  فضای کاربری ۸۰ در ۱۳۰ سانتی متر داشته باشد.
 •  یک فضای معادل در نزدیکی خود داشته باشید تا به همراه اجازه دهید با استفاده از ویلچر در کنار کاربر بنشیند.

با نصب یک پیکتوگرام بر روی زمین در مکان های اختصاص داده شده برای استفاده کنندگان از ویلچر و در صورت لزوم روی صندلی مناسب قابل مشاهده باشید.
در ادامه به بررسی بیشتر تجهیزات لازم برای سالن آمفی تئاتر می پردازیم.

پروژکتور

برای پخش سخنرانی ها استفاده از پروژکتورها بسیار عالی است. آنچه در اینجا اهمیت دارد سادگی مرتبط با صفحه نمایش بزرگ است. باید واضح ترین تصویر را داشته باشد و در عین حال پاسخگو و بادوام برای استفاده کارآمد باشد.

تجهیز سالن آمفی تئاتر

انتخاب پروژکتور و ویدئو پروژکتور

فاصله بین پروژکتور و صفحه نمایش در انتخاب تعیین کننده است. یک پروژکتور کارآمد روشنایی دلپذیری دارد و تصاویر را با وضوح بالا به نمایش می گذارد. پروژکتور های مجهز به فناوری پیشرفته 4K تصاویر واضح و بسیار شفاف هستند. یکی دیگر از عناصری که باید هنگام تجهیز ویدئو پروژکتور در نظر بگیریم، موقعیت قرارگیری آن است. فاصله مستقیما به فاصله کانونی پروژکتور بستگی دارد. در فاصله کانونی ثابت یا قابل تنظیم، فناوری های خاصی این انعطاف پذیری را ممکن می سازند.
نصب پروژکتور ثابت روی سقف مزایای قابل توجهی دارد: صرفه جویی در فضا و کیفیت بهتر طرح ریزی. تحرک پروژکتور که روی میز قرار می گیرد، ممکن است بر پارامتر های پروژکتور تاثیر بگذارد.
نوع دیگری از پروژکتورها برای تجهیز سالن آمفی تئاتر، پروژکتور با پخش بی سیم هستند. اشتراک گذاری محتوا از یک منبع (لپ تاپ،گوشی هوشمند،تبلت) روی صفحه نمایش ساده و قابل دسترس است. بسته به عملکرد اتاق شما، اشتراک گذاری محتوا می تواند به طور همزمان در چندین صفحه نمایش انجام شود. عملکردهای پخش بی سیم نیاز های شما را زمانی که می خواهید برآورده می کند:

 • برای کپی کردن یک صفحه، به عنوان مثال نمایش تصویر لپ تاپ بر روی صفحه نمایش.
 • برای گسترش دادن صفحه، به طور مثال از دو صفحه برای نمایش تصویر آن می توان استفاده کرد.

و کاربردهایی که برای تجهیز سالن آمفی تئاتر باید از آن ها استفاده کنیم.

تجهیزات صوتی برای تجهیز سالن آمفی تئاتر

با استفاده از سیستم های پخش صدا انواع مختلفی از صدا را که معمولا در ارائه ها و رویدادها استفاده می شود، مانند میکروفون، موسیقی و صدای برنامه و… را پشتیبانی می کند. در ادامه به بررسی بیشتر تجهیزات صوتی لازم در سالن آمفی تئاتر می پردازیم.

میکروفون: میکروفون ها شامل ۲ نوع سیمی و بدون سیم می شوند. از همه میکروفون ها می توان می توان برای تقویت صدای داخل سالن استفاده کرد.
پردازش صدا: شامل سیستم پردازش صوتی و کارت های ورودی و خروجی مشخص شده است. تمام صدای سالن را از جمله میکروفون ها و منابع برنامه مانند صدای لپ تاپ یا تیونر کابل را مدیریت می کند.

تجهیز سالن آمفی تئاتر

تجهیزات نوری برای تجهیز سالن آمفی تئاتر

استفاده از نور مناسب و نورپردازی برای سالن آمفی تئاتر اهمیت بالایی دارد. سیستم های نورپردازی صحنه که امکان استفاده جداگانه برای کنسرت ها، تئاتر ها و آمفی تئاتر ها ارائه می شوند از طریق نمایشگر دیجیتال کنترل می شوند و فرصت استفاده گسترده ای را فراهم می کنند.
صحنه های آمفی تئاتر و مناطق نمایشی که در آن از نور به طرق مختلف استفاده می شود، نیازمند استفاده از انواع نور در همان منطقه است. آنچه در این مرحله مهم است دکوراسیون دکور و پرده روی صحنه و همچنین شرایط سالن است تا باعث ایجاد مزاحمت برای مخاطب نشود. به خصوص که از نورافکن به طور گسترده استفاده می شود، نصب پانل های کنترل نور مناطق استفاده از نورافکن و نور تنظیم می شود و صحنه کاملا روشن می شود.

مجموعه بازتاب مشاور، طراح و تجهیز کننده سالن های آمفی تئاتر، همایش، سینما، به عنوان نماینده فروش انواع برندهای سیستم صوت لاین اری Line Array (جی بی ال JBL، وارفیدل Wharfedale ، آر سی اف RCF ، الکترو ویس EV دایناکورد Dynacord ) همکاری خودرا با همه ی سازمان ها، ارگان ها اعم از دولتی و غیر دولتی و سایر مراکز تجاری ، فرهنگی و تفریحی با مناسب ترین پیشنهاد اعلام می نماید.

قیمت تجهیزات سالن آمفی تئاتر

جهت اطلاع از آخرین قیمت تجهیزات سالن آمفی تئاتر ، با همکاران این مجموعه ، در تماس باشید.مناسب ترین قیمتها را از ما دریافت کنید.مجموعه بازتاب با در نظر گرفتن بودجه شما، بهترین طراحی و مناسب ترین پیشنهاد را به شما ارائه خواهد داد.

در این مقاله به تجهیزات و چگونه تجهیز کردن سالن آمفی تئاتر پرداختیم. برای داشتن سالن آمفی تئاتر کارآمد باید نکات را رعایت کرد.

اطلاعات تماس مجموعه بازتاب :

مهندسین مشاور مجموعه بازتاب، جهت توضیحات بیشتر، مشاوره رایگان و هماهنگی های لازم پاسخگوی سوالات شما میباشند.

تلفن: 02188907562

کارشناس فروش: 09195669592

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

بازگشت به لیست

نوشته های مشابه