امروزه اغلب سالن های همایش از شکل سنتی خود خارج شده اند و با استفاده از تکنولوژی به سمت سیستم های دیجیتال و هوشمند روی آوردند. همانطور که می دانید برای شروع هر پروژه در ابتدا داشتن یک برنامه دقیق بسیار مهم است از همین رو جهت تجهیز سالن همایش باید به برخی نکات و موارد توجه داشته باشید. تا طراحی سالن همایش باید بدون هیچ گونه نقصی انجام شود. در این مطلب قصد داریم شما عزیزان را با معیار های طراحی و تجهیز سالن های همایش آشنا کنیم.

تجهیز مرتبط با سالن همایش باید حتما توسط تیم حرفه ای و متخصص در این زمینه انجام شود چرا که کیفیت صدا، نور، تصویر و… تاثیر ویژه ای برای برگزاری همایش به بهترین شکل ممکن دارد. با ما تا پایان این مطلب همراه باشید تا با نکات مهم و چگونگی تجهیز سالن های همایش به طور کامل آشنا شوید.

آشنایی با امکانات و تجهیزات سالن همایش

برای طراحی و تجهیز سالن همایش به شیوه ای کاربردی باید به برخی اصول و نکات مهم توجه کرد. که این نکات شامل نحوه طراحی سالن، توجه به تجهیزات نور و صدا، استفاده از صندلی های مناسب، امکانات و قابلیت های مورد نیاز شرکت و… است. همانطور که می دانید سالن های همایش در شرکت ها و یا سازمان بخشی هستند که برای برگزاری همایش ها کاربرد دارند. علاوه بر همایش ها امروزه در این سالن ها مراسمات مختلفی از جمله سمینار، مهمانی، برنامه های علمی و… نیز برگزار می شود.

هر سالن همایش با توجه به مساحت و نوع کاربری آن تفاوت هایی در تجهیزات و امکانات دارد اما به طور کلی یک سری از تجهیزات برای تمامی این سالن ها یکسان است که باید به خوبی نسبت به این امکانات توجه کرد. در ادامه برای شما عزیزان به معرفی عمومی ترین تجهیزات سالن همایش می پردازیم:

 • نورپردازی مناسب سالن همایش
 • سیستم صوت و تصویر سالن همایش
 • استفاده از صندلی های مناسب و ارگانیک
 • توجه به ورودی و خروجی در طراحی سالن همایش
 • در نظر داشتن ابعاد سالن همایش
 • چگونگی نحوه چیدمان صندلی ها
 • عایق بودن و اکوستیک بودن سالن همایش
 • مسائل زیبایی شناختی سالن همایش
 • توجه به ارتفاع صحنه
بررسی تجهیزات سالن همایش

معرفی امکانات و تجهیزات سالن همایش

عایق بودن و آکوستیک بودن سالن همایش

یکی از مهم ترین موارد در طراحی و تجهیزات سالن همایش بدون شک عایق بودن و یا به اصطلاح آکوستیک بودن سالن است. برای جلوگیری از ورود صدای بیرون به داخل سالن امروزه از روش های مختلفی برای این کار استفاده می شود. استفاده از کفپوش و دیوارپوش های آکوستیک برای داشتن محیطی ساکت یکی از متداول ترین روش ها در طراحی سالن همایش محسوب می شود. در واقع عملکرد این دیوار ها و کف پوش های آکوستیک به این صورت است که از ماده ای به نام پشم شیشه و یا پشم سنگ در طراحی این محصولات استفاده شده است.

پشم سنگ با ضخامت حدود 2 سانتی متر بین دیوارها و کف پوش ها قرار می گیرد و باعث می شود صدای بیرون و داخل سالن به هیچ عنوان به محیط بیرون درز نکند. به طور کلی می توان گفت تیم اجرا باید در طراحی  سالن همایش به این موضوع توجه داشته باشد. اگر قصد دارید پروژه طراحی سالن همایش را برای شرکت خود شروع کنید و به دنبال تیم حرفه ای هستید شرکت بازتاب گستر در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. ما با داشتن تیمی متخصص در عرصه طراحی و اجرای سالن همایش قادر هستیم ایده ها و انتظارات شما عزیزان را به واقعیت تبدیل کنیم.

نحوه چیدمان صندلی های سالن همایش

انواع متنوعی از شیوه های چیدمان صندلی در طراحی سالن همایش وجود دارد. این نکته مهم را در نظر داشته باشید نحوه چیدمان صندلی در این بخش باید به شکل اصولی و استاندارد باشد. در واقع می توان گفت چیدمان صندلی، ظاهر اصلی سالن همایش را تشکیل می دهد. با توجه به نوع صندلی و فاصله که باید در نظر گرفت نحوه چیدمان صورت می گیرد. عوامل متعددی در چیدمان صندلی تاثیر گذار است که این عوامل شامل کاربری سالن، متراژ بنا، شکل معماری و ارتفاع سالن است. البته فراموش نکنید برای چینش صحیح صندلی ها باید به زاویه دید حضار توجه داشته باشید برای این منظور تکنیک گرادیان بندی به کار گرفته می شود که در نتیجه بین ردیف ها به خوبی اختلاف سطح ایجاد می شود.

چگونگی چیدمان صندلی های سالن همایش

نحوه صحیح چیدمان صندلی های سالن همایش

سیستم های صوتی و نور در طراحی سالن همایش

یکی دیگر از موارد مهم در تجهیز سالن همایش بدون شک مربوط به سیستم های صوتی به کار رفته در این سالن است. همانطور که گفته شد از سالن های همایش در واقع برای برگزاری مراسم ها متنوع استفاده می شود. از همین رو باید از تجهیزات نور و صدا برای اجرای یک برنامه بی نقص به خوبی استفاده شود.

تجهیزات صوتی در طراحی سالن همایش شامل آمپلی فایرهای صدا، پروژکتورها، دوربین، بلندگوهای دیواری، نور و… می باشد. پخش مناسب صدا و نور به صورت کاملا یکنواخت یکی دیگر از مسائل مهم در تجهیز سالن همایش محسوب می شود. در واقع می توان گفت امکانات ویژه صدا و تصویر به برگزاری هرچه بهتر همایش کمک خواهد کرد.

عوامل موثر بر قیمت تجهیز سالن همایش

با تمامی امکانات و تجهیزات سالن همایش به طور کامل آشنا شدید. اگر بخواهیم در رابطه با قیمت تجهیز سالن صحبت کنیم، باید توجه داشته باشید این قیمت به عوامل زیادی بستگی دارد. سالن همایش در واقع ویژگی هایی دارد که باعث متغیر بودن هزینه های تجهیز می شود. در ادامه با برخی از موارد مهم و تاثیر گذار بر قیمت تجهیز کردن سالن همایش  آشنا خواهید شد:

 • حجم و فضای سالن چقدر است؟
 • آکوستیک کردن سالن و متریال مورد استفاده برای سالن
 • میزان نیاز به تعمیرات سالن همایش
 • نوع کفپوش و مساحتی که باید از کفپوش استفاده شود
 • نوع صندلی و تعداد ردیف
 • تجهیزات صدا از جمله دوربین، اسپیکر و میکروفن
 • تجهیزات و امکانات اتاق فرمان
 • نورپردازی

با توجه به این موارد نمی توان برای تمامی پروژه ها قیمت واحد تعیین کرد. اما فراموش نکنید هر چقدر از متریال بهتر و با کیفیتی برای تجهیز و طراحی سالن همایش استفاده شود بدون شک هزینه نیز بیشتر خواهد شد. برای اطلاع از حدود قیمت شما عزیزان می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.

قیمت تجهیز سالن همایش

بررسی عوامل تاثیر گذار بر قیمت تجهیز سالن همایش

تجهیز سالن همایش به صورت حرفه ای توسط تیم بازتاب گستر

توجه داشته باشد قبل از هر گونه اقدامی جهت تجهیز و طراحی سالن همایش باید مشاوره دقیق صورت گیرد بدین صورت در ابتدا باید طبق نیاز و خواسته کارفرما باید بهترین انتخاب ها بیان شود. فردی که مشاوره می دهد باید به تمامی جزئیات برای انتخاب هر چه بهتر توجه کند. تیم انجام دهنده ی پروژه باید به اصول مهندسی و همچنین فنی مسلط باشند و در کنار زیبایی ظاهری سالن اصول فنی را نیز در نظر بگیرند. از موارد مهم دیگر می توان به پشتیبانی اشاره کرد در صورت بروز هرگونه مشکل باید تیم شرکت پشتیبانی بلند مدت به کارفرما ارائه دهد و اقدامات لازم جهت رفع مشکل را به خوبی انجام دهد.

به طور کلی می توان گفت تمامی مراحل طراحی و تجهیز سالن همایش باید توسط تیم با تجربه و متخصص در این زمینه انجام شود. شما عزیزان می توانید با انتخاب شرکت بازتاب گستر تمامی ایده ها و انتظارات خود را به تحقق برسانید. برای کسب اطلاعت بیشتر و راهنمایی در زمینه تجهیز سالن همایش می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس حاصل فرمایید تا بتوانید انتخاب درست و اصولی را داشته باشید.

تجهیز سالن همایش توسط تیم بازتاب گستر

تجهیز سالن همایش توسط تیم متخصص بازتاب گستر

سخن پایانی

در این مطلب با نکات مهم تجهیز سالن همایش به طور کامل آشنا شدید. در این مقاله برای شما عزیزان به بررسی امکانات و تجهیزات سالن همایش پرداختیم. با گرفتن مشاوره از کارشناسان مجموعه ما می توانید سالن همایش خود را به بهترین شکل تجهیز کنید. جهت مشاوره و یا درخواست خدمات نصب، راه اندازی و پشتیبانی می توانید فرم درخواست را تکمیل کنید تا همکاران ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس بگیرند.

سوالات متداول تجهیز سالن همایش

 1. عوامل موثر بر قیمت تجهیز سالن همایش به چه صورت است؟
  حجم و فضای سالن چقدر است؟، آکوستیک کردن سالن و متریال مورد استفاده برای سالن، میزان نیاز به تعمیرات سالن همایش، نوع کفپوش و مساحتی که باید از کفپوش استفاده شود، نوع صندلی و تعداد ردیف، تجهیزات صدا از جمله دوربین، اسپیکر و میکروفن، تجهیزات و امکانات اتاق فرمان و نورپردازی. فراموش نکنید هر چقدر از متریال بهتر و با کیفیتی برای تجهیز و طراحی سالن همایش استفاده شود بدون شک هزینه نیز بیشتر خواهد شد.
 2. جهت دریافت مشاوره چگونه می توان اقدام کرد؟
  شما عزیزان برای دریافت مشاوره در زمینه تجهیز سالن کنفرانس می توانید با کارشناسان مجموعه ما تماس حاصل فرمایید.
 3. سیستم های صوتی و نور در طراحی سالن همایش باید به چه صورت باشد؟
  باید از تجهیزات نور و صدا برای اجرای یک برنامه بی نقص به خوبی استفاده شود. تجهیزات صوتی در طراحی سالن همایش شامل آمپلی فایرهای صدا، پروژکتورها، دوربین، بلندگوهای دیواری، نور و… می باشد. پخش مناسب صدا و نور به صورت کاملا یکنواخت یکی دیگر از مسائل مهم در تجهیز سالن همایش محسوب می شود. در واقع می توان گفت امکانات ویژه صدا و تصویر به برگزاری هرچه بهتر همایش کمک خواهد کرد.
 4. نحوه چیدمان صندلی های سالن همایش باید به چه صورت باشد؟
  چیدمان صندلی، ظاهر اصلی سالن همایش را تشکیل می دهد. با توجه به نوع صندلی و فاصله که باید در نظر گرفت نحوه چیدمان صورت می گیرد. عوامل متعددی در چیدمان صندلی تاثیر گذار است که این عوامل شامل کاربری سالن، متراژ بنا، شکل معماری و ارتفاع سالن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *